Пошук

Кліщі

Для цих членистоногих є характерною відсутність чіткого поділу тіла на сегменти. У одних видів кліщів поверхні тіла м’які, в інших – місцями ущільнені або представляють собою тверді щитки.

Ці комахи живуть на рослинах, у грунті, норах тварин, щілинах будівель для домашніх тварин та в інших приміщеннях. Головне джерело їх їжі – кров дрібних і великих ссавців, рептилій і птахів. Кліщі можуть нападати на людину, коли вона опиняється в місцях їх проживання. Ураження, що викликають укуси кліщів, значно різняться в залежності від виду укусів кліща. Виникають як набряки, що зудять, висипання та червоні плями, так і глибокі руйнівні процеси в шкірі.

Кліщі є переносниками і «зберігачами» збудників багатьох інфекційних захворювань людини. На території Росії це кліщовий весняно-літній енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), ерліхіози, а також група кліщових рікетсіозів. У тропічних та субтропічних країнах кліщі можуть бути переносниками збудників таких хвороб, як марсельська лихоманка, квінслендський кліщовий тиф, хвороба К’ясанурского лісу Індії, кліщовий спірохетоз, лихоманка цуцугамуші, конголезська геморагічна лихоманка.

Для запобігання нападу кліщів в місцях їх масового проживання слід наносити відлякуючі засоби (репеленти) на шкіру, надягати спеціальний одяг для захисту, просочений репелентами. Необхідно іноді, а краще це робити періодично, оглядати тіло і одяг і видаляти звідти кліщів, незалежно від того, вибралися ви в ліс на годинну прогулянку або берете участь у багатоденному поході. Слід пам’ятати, що нападу кліщів можуть також зазнавати і домашні тварини, тому їх теж треба оглядати. Якщо кліщі були занесені в приміщення з квітами або гілками чагарників, вони можуть напасти на людину, і через кілька днів після відвідування лісу.

Щоб видалити кліща найкраще звернутися до медичного працівника. Якщо це неможливо, рекомендується видалити кліща за допомогою петлі (ниткової), яку треба затягнути між шкірою і голівкою кліща. Просто відривати кліща не варто, тому що залишаються в шкірі призначені для смоктання частини комахи (хоботок, «голівка»). Це може викликати нагноєння. Місце укусу треба змастити йодом або спиртом. Накладати пов’язку, застосовувати різні креми та мазі не рекомендується, так як це перешкоджає утворенню захисної скориночки в місці присмоктування кліща.