Пошук

Малярія

Захворюваність малярією, незважаючи на всі зусилля медиків і вживання заходів карантинно-поліцейського характеру, не знижується, а в ряді регіонів навіть підвищується. У 100 країнах з тропічним і субтропічним кліматом, де високий ризик зараження, живуть більш ніж 2 млрд. чоловік. У світі щорічно хворіють малярією близько 110 млн. чоловік, 1-2 млн. чоловік (переважно діти менше 5 років) щороку вмирають від малярії. І зв’язку з розвитком туризму збільшилося число «завізних» випадків малярії і вторинних заражень, зустрічаються і смертельні наслідки цього захворювання.

Країни, де часто зустрічається малярія:

 

Континент, регіон Країна
Азія та Океанія Афганістан, Бутан, Бангладеш, В’єтнам, Вануату, Ірак, Індія, Іран, Індонезія, Ємен, Китай, Камбоджа, Лаос, М’янма, Малайзія, Непал, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, пану-Нова Гвінея, Пакистан, Соломонові Острови , Сирія, Саудівська Аравія, Таджикистан, Таїланд, Філіппіни, Шрі Ланка
Африка Ангола, Алжир, Буркіна Фасо, Ботсвана, Бенін, Бурунді, Гамбія, Габон, Гвінея-Бісау, Гвінея, Гана, Джібуті, Єгипет, Зімбабве, Замбія, Заїр, Капо Верде, Камерун, Кенія, Коморські острови, Кот-д ‘Івуар, Конго, Ліберія, Мавританія, Малаві, Маврикій, Малі, Мозамбік, Марокко, Мадагаскар, Нігерія, Нігер, Намібія, Сан-Томе і Прінсіпі, Сьєрра-Леоне, Свазіленд, Судан, Сомалі, Сенегал, Того, Танзанія, Уганда, Центрально-Африканська Республіка, Чад, Ефіопія + Еритрея, Екваторіальна Гвінея, Південно-Африканська Республіка
Центральна та Південна Америка Аргентина, Бразилія, Болівія, Беліз, Венесуела, Гайана, Гаїті, Гватемала, Гондурас, Гвіана Французька, Домініканська Республіка, Коста-Ріка, Колумбія, Мексика, Нікарагуа, Парагвай, Панама, Перу, Сурінам, Сальвадор, Еквадор

Відомі чотири види малярійні паразитів. Поширені вони нерівномірно і викликають різні за важкістю форми малярії. Найбільш важка форма – тропічна малярія – відзначається переважно в жарких країнах.

Захворювання передають малярійні комарі, які активні в тропіках майже цілий рік. Відрізнити такого комара можна по тому, як він «сидить» на поверхні. Тіло малярійного комара розташоване під кутом по відношенню до поверхні, а не паралельно, як тіло звичайного комара. Заражений комар при укусах вводить здоровій людині малярійних паразитів зі слиною. В організмі людини паразити проходять цикл розвитку, від тривалості якого залежать терміни початку захворювання (наприклад, тропічна малярія проявляється звичайно через 9-15 днів після укусу).

Приступи тропічної малярії нерегулярні, характеризуються високою температурою тіла, ознобом, сильним потовиділення, іноді блювотою. Якщо малярію не лікувати, вона може призвести до смерті хворого або перейти в мляво протікаючу хронічну форму. В організмі хворих паразити, які викликають тропічну малярію, гинуть через 2 роки. При своєчасно початок лікуванні настає повне одужання.

Протікання малярії у різних людей неоднакове, форма хвороби залежить від вираженості захисних реакцій організму. У місцевих жителів, які мають імунітет у зв’язку з частими повторними зараженнями малярією, хвороба зазвичай протікає легше, ніж у приїжджих. Тому перед подорожжю в одну з тропічних країн вам треба добре підготуватися для того, щоб зберегти своє здоров’я і не допустити завезення малярії на батьківщину.

Поряд із захистом від комарів, про який говорилося вище, обов’язковим для всіх заходом профілактики малярії є регулярний прийом протималярійних препаратів. Постійно підтримуваний в крові рівень протималярійного засобу, практично нешкідливого для організму, перешкоджає розвитку збудників малярії.

Найбільш ефективними є препарати мефлохіна, які випускаються в таблетках або у вигляді сиропу (для дітей) і є в зарубіжних аптеках, можливо, під різними назвами (такими, як ларіам, елокін та ін.)

Протималярійний препарат слід приймати регулярно, бо інакше знижується його захисна дія. Крім того, нерегулярний прийом протималярійних препаратів з метою профілактики може лише віддалити початок захворювання і завуалювати його перебіг, що ускладнить діагностику і відхилить початок лікування. У місцевостях, де високий ризик зараження тропічною малярією, дорослим рекомендується приймати 1 таблетку мефлохіна (доза препарату – 0,25 г) після їжі 1 раз на тиждень. Причому бажано, щоб це був один і той же день тижня. Слід зазначити, що не рекомендується вживати алкоголь за добу до обраного дня прийому та протягом доби після нього.

Препарат та його дозування для профілактики малярії вибирає лікар в залежності від поширення малярії в даній місцевості, виду збудника і ступеня ризику зараження. Дози препаратів для дітей вибирають з урахуванням віку, маси тіла та стану здоров’я дитини.

Протималярійні препарати потрібно починати приймати профілактично за тиждень до в’їзду в малярійні місцевості, продовжувати прийом слід протягом усього періоду перебування в ній і ще протягом місяця після виїзду з неї. Дотримання цього правила гарантує захист від малярії в тропіках і попереджає завезення малярії в нашу країну.

При підвищенні температури тіла людина, яка прибула в тропіки (або повернулась з тропіків), повинна звернутися до лікаря. Лікар призначить мікроскопічне дослідження крові на наявність малярійні паразитів. При своєчасно початому лікуванні людина одужує протягом декількох днів.

Географія поширення малярії і ризик зараження нею протягом року (на жаль, на російській мові):