Діабет і подорожі

Подорожі, як по роботі, так і з метою відпочинку, – один із способів отримання приємних вражень, і діабет, будь то 1 або 2 типу, не повинен ставати перешкодою на вашому шляху до нових пригод. Все, що потрібно для безпечної і комфортної поїздки, – провести всю необхідну підготовчу роботу. У цій статті ми зібрали основні аспекти, які необхідно врахувати при водінні або тривалих подорожах на інших видах транспорту.

Діабет і водіння

Багато з нас не уявляють своє життя без власного автомобіля. Наявність діабету не виключає можливості водіння, однак вам буде потрібно дотримуватися додаткових застережних заходів і постійно контролювати рівень цукру в крові. При отриманні водійських прав або продовження терміну їх дії Вам знадобиться пройти огляд лікаря. Крім того, про наявність діабету 1 або 2 типу вам потрібно повідомити страхову компанію, а при наявності інсулінозалежної форми діабету – інстанцію, яка займається видачою водійських посвідчень, так як це може вплинути на тип вашого водійського посвідчення.

Зниження чутливості до гіпоглікемії

Це одна з найбільших небезпек, яка здатна затьмарити подорож з діабетом. Незважаючи на те, що симптоми гіпоглікемії досить легко визначити, іноді можуть мати місце ситуації, коли у хворого на діабет знижується чутливість до падіння рівня цукру. Як правило, даний феномен зустрічається у діабетиків з тривалої історією захворювання. Ризик зниження чутливості до гіпоглікемії полягає в тому, що хворий продовжує виконувати звичні дії (наприклад, продовжує керувати автомобілем), не відчуваючи наближення гіпоглікемії. З метою запобігання таким ситуаціям важливо вимірювати рівень цукру в крові перед кожним відправленням у дорогу. Таким чином, ви будете мати інформацію про рівень цукру і зможете зберігати спокій протягом всієї поїздки.

Гіпоглікемія в процесі водіння

Основне питання, яким задаються хворі на діабет, що керують транспортним засобом, як уникнути гіпоглікемії в дорозі. Слід зауважити, що гіпоглікемія може розвинутися при діабеті як 1, так і 2 типу. Ваше завдання – дотримуватися всіх запобіжних заходів. Отже, як зробити поїздку максимально безпечною?

  1. Перед тим як сісти за кермо, обов’язково виміряйте рівень цукру в крові.
  2. Якщо вам належить довга поїздка, можливо вам знадобиться виконати декілька зупинок, щоб знову виміряти рівень цукру в крові і переконатися, що його показники знаходяться в межах цільового діапазону.
  3. Обов’язково зберігайте в машині таблетки глюкози, солодкі напої або продукти з швидкими вуглеводами, на випадок якщо знадобиться підняти рівень цукру.
  4. У разі виникнення гіпоглікемії зупиніть автомобіль у безпечному місці, купіруйте гіпоглікемію і дочекайтеся, поки рівень цукру в крові не досягне показників вище 5 ммоль / л (90 мг / дл).

Зір

Ще одне питання, яким задаються діабетики, керуючі автомобілем, – довгострокові ускладнення діабету, пов’язані з погіршенням зору. З метою дотримання вимог, що висуваються до водіїв транспортних засобів, вам необхідно регулярно проходити обстеження в окуліста.

Водіння будь-якого транспортного засобу – це велика особиста і юридична відповідальність. Ви погоджуєтесь самостійно стежити за відповідністю вимогам, що висуваються до водіїв, і виконувати всі необхідні заходи перед вчиненням поїздки.

Картка діабетика

Вирушаючи в подорож (особливо, коли мова йде про самостійну подорож), обов’язково носіть при собі картку діабетика. Деякі люди надають перевагу спеціальним браслетам діабетика, які можуть бути дуже корисні в разі виникнення невідкладної ситуації. Зрозуміло, ніхто з нас не бажає думати про погане, але якщо Ви з якоїсь причини втратите свідомість, завдяки картці або браслету лікар зможе негайно визначити у Вас наявність діабету. Носіння при собі картки або браслета діабетика позбавить Вас від зайвих переживань протягом всієї поїздки.

Лист від лікаря

Перед поїздкою обов’язково попросіть свого лікаря скласти лист, в якому буде чітко вказано, що ви хворієте на діабет і в зв’язку з цим Ви везете з собою необхідні медикаменти та прилади. Цей лист знадобиться Вам у випадку, якщо Вам поставлять питання щодо препаратів, які знаходяться у вашій ручній поклажі. Така ситуація часто виникає, коли хворому на діабет необхідно взяти шприци-ручки з інсуліном на борт літака. Організація проходження митного огляду в аеропорту – як правило, один з найбільш стресових епізодів будь-якої подорожі. Наявність листа від лікаря допоможе Вам уникнути додаткового стресу.

Запаси

Завжди беріть з собою інсулін, запасні шприц-ручки і таблетки глюкози в кількості, більшій необхідної. Більше того, не буде зайвим розподілити запаси в декількох валізах – ні для кого не секрет, що ситуації з втратою багажу авіакомпанією виникають досить часто.

Самостійна підготовка

Перед поїздкою отримайте якомога більше інформації про відвідуване місто, а по приїзді, дізнайтеся, де можна придбати використовувані Вами медичні препарати та приладдя, на випадок, якщо вони Вам знадобляться. Погодьтеся, якщо Ви втратите використовувані Вами препарати або приналежності, або станете жертвою грабіжників, метушливий пошук місця, де можна придбати необхідні Вам товари, буде далеко не найприємнішим завданням. Завчасне уточнення інформації дозволить уникнути непотрібного стресу, якщо Вам все ж знадобляться медичні препарати або приналежності.

Діабет і переліт

Незважаючи на те, що рідко хто відчуває справжній захват від їжі в літаку, людям з діабетом необхідні перекуси під час подорожей. Найчастіше з меню на авіарейс можна ознайомитися на сайті авіакомпанії і спланувати свій раціон відповідним чином. Також Ви можете пронести на борт власну їжу і снеки, якщо це допускається правилами авіакомпанії. Якщо ви плануєте тривалий переліт, можливо, харчування на борту літака Вам буде недостатньо. В такому випадку не соромтеся попросити стюардес про надання Вам додаткових снеків. І нарешті, не забувайте перевіряти рівень цукру в крові під час транзитів, щоб уникнути ситуацій, які можуть затьмарити Вашу подорож.

Подорож з інсулінової помпою

Правилами Федерального авіаційного управління (FAA) забороняється використання приладів з радіочастотними хвилями на борту літаків. Якщо для лікування діабету Ви використовуєте інсулінову помпу, завчасно зв’яжіться з представниками авіакомпанії. Не турбуйтеся, Ви не перший, хто подорожує на літаку з інсулінової помпою. Правда, можливо Вам знадобиться оформити деякі документи перед вчиненням перельоту, тому в цілях виключення можливих проблем зв’яжіться з представниками авіакомпанії за декілька тижнів до передбачуваної дати перельоту.

На борту літака від’єднайте глюкометр від інсулінової помпи і виконуйте наступні вимірювання рівня цукру в крові вручну. Якщо Ви використовуєте систему НМГ, її можна використовувати на більшості комерційних рейсів. У разі виникнення питань у представників авіакомпанії, покажіть їм лист від лікаря. Якщо вас все ж попросять відключити систему НМГ, виконайте вимогу співробітників авіакомпанії.

При відключенні системи НМГ пам’ятайте про те, що при завантаженні даних в програмне забезпечення типу CareLink® Personal у вас утворюється «пробіл в даних». У разі подорожі в інший часовий пояс не забувайте змінити час на інсуліновій помпi і глюкометр. Для отримання додаткової інформації про подорожі з інсулінової помпою проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Щоденний режим

Під час подорожей, як правило, досить важко дотримуватися звичного режиму дня: зміна часових поясів, перекуси на ходу, тривалі переїзди, збільшення фізичної активності або навпаки її зниження, якщо Ви раптом відправляєтеся на пляжний відпочинок на острови. Незалежно від вашої кінцевої точки призначення і програми подорожі, не забувайте здійснювати постійний моніторинг рівня цукру в крові. Це особливо важливо для хворих на діабет 1 типу, які повинні день за днем ​​дотримуватися однієї дієти і обсягу фізичного навантаження, а також виконувати ін’єкції інсуліну в ранковий і вечірній час.

Фізичне навантаження

Якщо ви запланували активний відпочинок, візьміть з собою все необхідне на випадок падіння рівня цукру в крові і розвитку гіпоглікемії. Завжди носіть при собі таблетки глюкози, продукти з швидкими вуглеводами або солодкі напої, а в разі авіа перельоту покладіть їх в ручну поклажу. Рекомендуємо взяти з собою звичні Вам таблетки глюкози, так як їх дозування може відрізнятися за кордоном.

Хвороби під час подорожей

Навіть при самому ретельному плануванні часом не вдається вберегти себе від хвороби під час подорожі. Як правило, найбільш часті проблеми медичного характеру, з якими стикаються подорожуючі за кордон, – харчове отруєння, сонячний удар і зневоднення. Обговоріть зі своїм лікарем, як вести себе в типових ситуаціях, до поїздки.

На жаль, врахувати всі можливі моменти не завжди можливо, однак можна бути готовим до будь-якого повороту подій. Приділіть час підготовці, щоб Ваша майбутнє подорож не перетворилося на справжнє випробування.