Літні отруєння

Згідно з медичною статистикою, літо – сезон кишкових інфекцій і харчових отруєнь. Захисти свого малюка від зараження або не допусти розвитку інфекції! Розлад роботи шлунково-кишкового тракту на тлі харчового отруєння  – завжди випробування для малюка. Причому чим молодша крихітка, тим важче протікає інфекція. Виходжування діток з такою проблемою вимагає від мами певних навичок і зусиль. Важливо вчасно звернутися до лікаря і ретельно виконувати його призначення.

Від чого отруєння?

Основною причиною розвитку харчових отруєнь є патогенні бактерії або їх токсини. У жарку пору року всі мікроорганізми, в тому числі і патогенні штами, розмножуються значно інтенсивніше, тому ризик випадкового вживання в їжу заражених продуктів набагато вищий. Поширенню інфекції сприяє неправильне зберігання продуктів, а також нехтування такими елементарними правилами особистої гігієни, як регулярне миття рук і ретельна обробка свіжих овочів і фруктів. Медики виділяють дві основні форми харчового отруєння: гостру кишкову інфекцію і токсикоінфекцію. Якщо захворювання розвинулося через вживання продуктів, що містять патогенні бактерії, спеціалісти говорять про гостру кишкову інфекцію (ГКІ). Проте буває, що харчовий продукт містить не бактерії, а їх токсини – у такому випадку говорять про харчову токсикоінфекцію.

Найчастіші збудники

Серед потенційних збудників ГКІ і токсикоінфекції лідирують бактерії кишкової групи: патогенна кишкова паличка, золотистий стафілокок, клебсієла, протей, паличка дизентерії. Що ж до вірусів, то прояви ГКІ можуть викликати ентеровіруси, ротавіруси, аденовіруси і т. д. Неможна недооцінювати роль  простих, таких як амеб і лямблії. Для всіх збудників кишкових інфекцій характерна висока стійкість до факторів навколишнього середовища. Патогени можуть довгий час зберігатися на руках, продуктах харчування та предметах. Не завжди від розмноження бактерій на їжі спасає холодильник. Дуже важливо також дотримуватися норм гігієни під час приготування страви.

Прояви інфекції

Основні прояви кишкової інфекції – це розлад роботи шлунково-кишкового тракту і ознаки інтокскації різного ступеня вираженості. Зазвичай симптоми розвиваються в залежності від того, як токсин просувається по ШКТ людини: появляється блювота, потім розлад шлунку. Важливою ознакою інфекції являється підвищення температури тіла, яка в першу добу зазвичай тримається на позначці до 38 градусів, а потім може стрімко збільшитися. На тлі інтоксикації малюк стає млявим, відмовляється від їжі. А хворобливі спазми кишечника  заставляють крихітку плакати.

Де лікувати, як лікувати?

Вибір місця лікування – вдома чи в стаціонарі-залежатиме від багатьох чинників, зокрема від віку малюка, діагнозу і тяжкості стану. Так, з короткочасною дизфункцією ШКТ у дитини старшої трьох років можна спробувати впоратися дома. Однак такі ж прояви у крихти більш раннього віку, швидше за все, будуть показанням до госпіталізації. Малюки з проносом, блювотою і підвищеною температурою обов’язково повинен оглянути лікар, причому в перші ж дні захворювання. Поки ви очікуєте лікаря, необхідно вдатися до загальнооздоровчих заходів. Якщо малюк рве, зроби голодну паузу (для однорічної дитини достатньо 1-2 годин, старшої трьох років – 3-6 годин). У цей час дитинці пропонується рідина невеликими порціями, але часто. В якості пиття використовуй звичайну кип’ячену воду, компот із сухофруктів, готові електролітні розчини: Хумана електроліт, регідрон, чай з ромашки, неміцний чорний чай.

Лікування ГКІ

У більшості випадків основним препаратом для лікування кишкових інфекцій є антибіотики. Їх не призначають, якщо підозрюють інший генез захворювання, наприклад, вірусний.  Рішення про це приймає лікар. Важливо, щоб малюк отримував достатню кількість рідини. Якщо дитину не вдається напоїти, то вимушено вдаються до установки крапельниці. Також в терапію додають сорбенте, ферментні препарати, корисну кишкову мікрофлору (на етапах виходжування). У період кишкових розладів важлива дієта. Грудничка продовжують годувати маминим молоком. Якщо введені прикорми, то в перші дні захворювання пріоритетними стравами є розварна рисова каша, рисовий відвар і рисовий супчик. Між годуваннями крихітці пропонують білий сухар.