Що робити, якщо …

Ви зустріли ведмедя …

Головне – не тікати. Вигляд людини, що тікає, пробуджує у тварини інстинкт переслідування. Тим більше що зробити це все одно неможливо. Для порівняння: світовий рекорд ямайського спринтера Усейна Болта – 45 кілометрів на годину. Звичайна людина в стані переляку може разігнатися максимум до 24 кілометрів на годину. А ось ведмідь легко розвиває швидкість 60 кілометрів на годину.

Якщо ведмідь проявляє ознаки цікавості – встає на задні лапи або нагострює вуха – найкраще застигнути на місці. Як правило, звір швидко втрачає інтерес до нерухомого об’єкта. Якщо ж він продовжує наближатися, потрібно заговорити до нього спокійним тоном.

Якщо ведмідь розлючений – вуха притиснуті до голови, щелепи стиснуті, зуби вишкірені – потрібно повільно задкувати. При цьому не можна повертатися до нього спиною і дивитися йому прямо в очі.

При нападі грізлі можна:
– Кинути у його бік який-небудь предмет – светр, фотоапарат, але тільки не їстівне. Це на якийсь час його відверне.
– Впасти на землю і прикинутися мертвим. Хоча це досить складно. Адже ведмідь може не просто обнюхати лежаче тіло, але й підняти його над собою, перевернути і навіть укусити.
– Скористатися газовим балончиком.
– Піднятися на дерево на висоту як мінімум чотири з половиною метра. Але потрібно пам’ятати, що не досвідчених «древолазів» грізлі можуть запросто струсити з гілки.

Вас вкусила змія …
Ні висмоктувати отруту з рани, ні припалювати місце укусу не можна. Ці методи допомагають тільки героям «вестернів». Насправді отрута в роті – нітрохи не краща, ніж у нозі або руці. Найкраще, якомога швидше звернутися до лікаря. Постраждала кінцівка повинна бути максимально нерухома, щоб отрута не поширювалася по тілу з кров’ю. Якщо медична допомога не може бути надана в перші пів години, то необхідно в декількох сантиметрах над раною накласти пов’язку – досить вільну, щоб під неї входили два пальці. Блокувати кровотік в ураженій кінцівці небезпечно. З укушеної руки краще зняти кільця, браслети і годинник.

Щоб уникнути укусу в лісі рекомендується носити високі чоботи до коліна і щільні штани з широкими штанинами.  І, зрозуміло, не ходити босоніж по високій траві. Особливу обережність слід дотримуватися на скелях – змії люблять ховатися в тріщинах і щілинах.

Якщо ви заблукали у лісі …
Перш за все, потрібно зупинитися, відшукати галявину і залишатися там. Для привернення уваги рятувальників на вертольотах рекомендується розкласти навколо себе світлі і кольорові речі. Замість дзеркала на даху машини або просто на землі можна розмістити лазерний компакт-диск (якщо він у вас є з собою).

Його яскравий відблиск видно здалеку. Корисно розвести багаття. Але слід бути обережними, щоб не викликати лісову пожежу. Якщо кинути у вогонь зелені гілки, то з нього піде густий білий дим, який теж може служити сигналом для рятувальників. До того ж, біля багаття можна погрітися. Зберегти тепло допоможуть і поліетиленові пакети. Якщо обернутися в них, як у спальний мішок, то можна захиститися і від холоду, і від дощу.

Ви потрапили в лісову пожежу …
Головне правило – втекти. Не можна зволікати ані хвилини навіть задля того, щоб зробити гарний кадр. Вогонь поширюється дуже швидко – до 25 кілометрів на годину. Автомобілістам слід пам’ятати, що каталізатор в двигуні може розжаритися і підпалити суху траву під днищем машини.

Ви впали у воду …
Найчастіше відвідувачі національних парків гинуть у воді. Вибратися з холодного швидкого потоку практично неможливо. Перш ніж переходити річку по камінню або поваленим деревам, слід оглянутися і намітити оптимальний маршрут порятунку на випадок падіння. Якщо це відбулося, потрібно щосили гребти до берега. Навіть на мілководді при слабкому плині завжди є ризик бути віднесеним  до водоспаду.