Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекція проявляється часто в подобі гнійного менінгіту. Джерело інфекції – це хвора людина або здоровий носій менінгококів. Механізм зараження – повітряно-крапельний. Зараження в 70% випадків відбувається при близькому контакті: на відстані менше 0,5 м.

До зараження менінгококовою інфекцією найбільш схильні діти. Періодичні «сплески» захворюваності спостерігаються з інтервалами – 10-20 років. Захворюваність в деяких країнах відносно висока. В Африці навіть є так званий «менінгітний пояс» (від екватора до 10° п. ш.), де захворюваність менінгококовою інфекцією є високою, як ніде.

Вхідні ворота інфекції – це слизова оболонка носоглотки.

Інкубаційний період захворювання триває 3-20 діб (частіше – 5-7 днів). Зазвичай хвороба починається гостро, з підвищення температури тіла до 38-40° С і різкого ознобу. Деяких хворих за 1-5 діб до появи ознак менінгіту починають турбувати біль і першіння в горлі, нежить і закладеність носа. З’являються болі в очних яблуках і загальна слабкість. Головний біль в лобово-висковій (рідше – потиличній) областях швидко наростає, стає болісним, характер йог є таким, що давить або розпирає. Починає виникати нудота, періодично повторюється блювота, яка не приносить полегшення. Хворий не може притиснути підборіддя до грудей, підвищується чутливість до всіх видів зовнішніх подразників, з’являються оглушеність, загальмованість, млявість, порушується сон. У частини хворих людей в перші години захворювання на гомілках, руках, стегнах, сідницях, в пахвовій і паховій областях, рідше на обличчі з’являється висипка у вигляді крововиливів зірочкової неправильної форми і різної величини.

За членами сім’ї хворого встановлюється спостереження медиків протягом 10 днів. Їх обстежують з метою виявлення носійства менінгококів. Діти не допускаються в дитячі установи до отримання негативних результатів аналізів.

Якщо вам потрібно здійснити подорож у країну з високою захворюваністю менінгококовою інфекції, спробуйте уточнити, який тип менінгококів там поширений. Тільки в цьому випадку щеплення буде максимально ефективним.