Як перекосило!

Існує думка, що дорослому вилікувати викривлення хребта вже неможливо. Мовляв, робити це треба було ще в дитинстві, коли кістки скелета більш податливі. Але намагатися виправити поставу можна і потрібно в будь-якому віці!

І все-таки він лікується!

Два роки тому до мене на консультацію прийшла 55-річна жінка – скаржилася на болі в правому колінному суглобі і спині. При огляді виявила у неї S-подібний сколіоз 1-2-го ступеня з асиметрією лопаток, перекосом тазу і формуванням заднього реберного горба.

Руками до підлоги вона не діставала приблизно 20 см. Призначила їй лікування з приводу деформуючого артрозу колінного суглоба і сколіозу. Ми регулярно бачилися, кожні три місяці пацієнтка приходила на масаж. І ось днями вона знову була у мене на прийомі. Скарг на болі в суглобах немає, асиметрії спини і грудної клітини теж не спостерігається! Руками до землі дістає вільно. Для мене це наочний приклад зацікавленості людини в лікуванні. Крім масажу, на який жінка ходить регулярно, вона плаває в басейні, щодня займається вдома лікувальною фізкультурою, в поліклініці проходить фізіолікування, носить підібрані їй устілки.

Проклята гіподинамія

Сколіозом, або стійким боковим викривленням хребта, яке супроводжується змінами хребців за формою і структурою, сьогодні страждає чимало землян. Причому жінки в 3-4 рази частіше за чоловіків. Захворювання починає проявлятися в 7-9 років, коли діти йдуть в школу, змінюється руховий режим: довго сидять за уроками, неправильно тримають спину, носять незручне взуття і, звичайно, мало рухаються. Друга хвиля сколіозу накриває в підлітковий період – 11-14 років, коли вирують статеві гормони, йде перебудова скелета за жіночим типом (розширення тазу, зв’язки стають більш розтяжними). Часто в цей час підлітки набирають зайву вагу, і на основі все тієї ж гіподинамії розвивається сколіоз.

Як його попередити

Щогодини робіть 10-хвилинні перерви в роботі. Встаньте, розімніться, пройдіться по кімнаті, виконайте декілька нескладних вправ – присідань, махів руками і ногами, поворотів тулуба. На жаль, але з кожним роком стає все більше людей, які ведуть сидячий спосіб життя!

Слідкуйте за посадкою на стільці і за столом: спина повинна бути пряма, прижата до спинки крісла, ноги повинні стояти на підлозі. Не сидіть постійно нога на ногу! Вибирайте меблі, відповідно до вашого зросту.

Носіть взуття на невеликих стійких підборах. Дівчаткам-підліткам протипоказані шпильки. Втім, взуття на плоскій підошві так само шкідливе, як і на високих підборах.

Плавайте, ходіть на лижах, займайтесь скандинавської ходьбою – вони корисні для підтримки здоров’я всього скелета. Щодня робіть гімнастику: не обов’язково вранці, виділити для неї час можна в середині дня або ввечері, між домашніми справами і уроками.

Слідкуйте за вагою: чим вона більша, тим сильніше навантаження на кістки і суглоби. Не носіть постійно сумку в одній і тій же руці або на одному плечі. Якщо у вас сколіоз, не займайтеся самолікуванням!

Неконтрольоване використання корсетів, реклінаторів і коректорів постави може завдати додаткової шкоди хребту. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем ортопедом. Кожній людині треба відвідувати його не рідше одного разу на рік.

Раз на квартал проходите курс медичного масажу.