Пошук

Лептоспіроз (водна лихоманка, сінокісно-лугова лихоманка, собача лихоманка)

Лептоспіроз – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, нервової системи. Лептоспіроз вважається найбільш поширеним у світі зоонозом і зустрічається на всіх континентах, окрім Антарктиди. Особливо широко лептоспіроз поширений в тропічних країнах.

Збудниками лептоспірозу є спірохети, що відносяться до сімейства лептоспір. Відомо близько 200 типів лептоспір, що викликають захворювання. Вони добре пристосовані до життя у воді і довго зберігаються у вологому грунті. Джерелом інфекції є тварини (пацюки, собаки, велика рогата худоба та ін.), які переносять збудників захворювання без будь-яких проявів і тривалий час виділяють лептоспіри з сечею в навколишнє середовище.

Людина заражається при вживанні води і продуктів, забруднених виділеннями тварин, а також при контакті з ними пошкоджених слизових оболонок і шкіри. Хвора людина небезпеки для оточуючих не становить.

Потрапляючи в кров, а потім з нею в різні тканини і органи, лептоспіри розмножуються і вражають м’язи (особливо часто – литкові), нирки (при цьому порушується утворення сечі), печінку, еритроцити і нервову систему.

Інкубаційний період триває від 4 до 14 днів.

Захворювання починається раптово. З’являється озноб, температура тіла швидко підвищується до 39-40° С, хворого турбують сильний головний біль, болі в м’язах, особливо литкових. Дотик до цих м’язів є дуже болісним. Через сильні м’язові болі хвора людина пересувається з трудом. Обличчя її стає червоним, одутлим. Зменшується кількість сечі. При важкому перебігу хвороби з 3-5-го дня з’являються жовтушність, точкові крововиливи в білки очей і шкіру. В подальшому розвивається гостра ниркова недостатність – основна причина смерті хворих.

Хворого, у якого підозрюється лептоспіроз, треба терміново доставити в інфекційну лікарню для проведення інтенсивного лікування.

Після перенесеного захворювання формується тривала несприйнятливість, але тільки до даного типу лептоспір. Можливо повторне зараження іншим типом лептоспір.

Що потрібно робити для попередження лептоспірозу:

  • купатися тільки в чистих водоймах (там, де на березі в місцях відпочинку немає худоби і тваринницьких ферм);
  • вдягати гумові чоботи при роботі (полюванні, риболовлі) на заболоченій місцевості;
  • в місцевостях, де є випадки лептоспірозу, відмовитись від використання сирої води з відкритих водойм не тільки для пиття, але і для прання;
  • ховати продукти від гризунів.