Правець

Правець – це одна з найважчих інфекційних хвороб, яка часто призводить до смерті.

Захворювання викликає токсин, який виділяють потрапляючи в рану бактерії (правцеві палички). Вони живуть в поверхневих шарах багатого органічними речовинами грунту, у вмісті кишечнику людини і тварин, на одязі і в домашньому пороху. Правець поширений там, де проживає людина, тобто повсюдно. Батько Володимира Маяковського загинув від правця, вколовши палець швейною голкою.

Хворий на правець для оточуючих не є заразним.

Інкубаційний період триває від 2 до 56 днів. Чим він коротший, тим важче протікає захворювання.

При розвитку хвороби з’являються болі і скутість при рухах нижньою щелепою і м’язами живота або спини, утруднення при ковтанні. Потім стає важко відкривати рот, напружуються і судорожно скорочуються м’язи обличчя. Обличчя хворого стає схожим на маску з фіксованою сардонічною посмішкою. Протягом 1-3 діб починаються дуже хворобливі судоми, які призводять до порушення дихання. Хворий потребує термінової доставки в реанімаційне відділення лікарні. Захворювання часто закінчується смертю.

Для попередження хвороби проводиться планова вакцинація з 3-місячного віку з ревакцинацією (повторною вакцинацією) на 2 роки, 6 і 16 років і в подальшому – кожні 10 років.

Після кожного поранення, за відсутності документального підтвердження про проведення повного курсу планових щеплень у відповідності з віком, проводиться екстренна профілактика правця шляхом введення правцевого анатоксину або протиправцевої сироватки, яка містить антитоксини. Проведення екстренної профілактики дозволяє попередити захворювання.