Пошук

Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом

Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом є гострим інфекційним захворюванням, яке проявляється інтоксикацією, лихоманкою, ураженням нирок та кровоносних судин. Захворювання широко поширене в лісовій зоні в усьому світі. Природні вогнища хвороби знаходяться у вологих лісових масивах з високою травою і на берегах водойм. Зараження найчастіше відбувається під час риболовлі, полювання та туристичних походів у період з кінця травня по грудень.

Джерелами інфекції є гризуни, які виділяють вірус з випорожненні і слиною. Сприйнятливість людей до захворювання висока, але хвора людина для оточуючих не є небезпечним.

Зараження відбувається через продукти і руки, забруднені виділеннями гризунів, або при вдиханні висохлих випорожнень заражених гризунів при контакті з травою та сіном, де вони мешкають. Через слизову оболонку дихальних шляхів вірус захворювання потрапляє в кров людини і вражає його судини, підвищуючи їх проникність. В результаті цього кров збирається, порушується її згортання, розвиваються набряк і ураження нирок хворої людини.

Інкубаційний період триває 7-45 днів.

Хвороба починається гостро з появи ломоти у всьому тілі, слабкості, сильного головного болю, який локалізується зазвичай у висковій і надочній областях, зниження апетиту. Виникає озноб, який змінюється відчуттям спека. Температура тіла зараженої людини протягом декількох годин досягає 38-40° С і навіть підіймається вище. В кінці 1-го або на 2-й день захворювання у багатьох хворих з’являються блювота і нудота, інтенсивності яких зростають протягом найближчих днів. Часто хворих мучить ікання.

Температура тіла залишається високою протягом 3-5 днів. У цей час хвору людину починають турбувати болі в поперековій області і животі, які з часом починають посилюватися. Часто погіршується зір. Хворий загальмований і воліє лежати на спині. Очі червоніють, інколи на їх слизовій оболонці видніються крововиливи. Обличчя хворого стає червоним. Шкіра тіла суха. Дотик до шкіри болісний в поперековій області. Кількість сечі зменшується.

На 4-6-й день захворювання температура тіла хворого знижується, але стан хворого погіршується, ще більше зменшується кількість сечі.

Після перенесеного захворювання формується імунітет до нього.

Для профілактики захворювання слід дотримуватися всіх правил захисту від гризунів при знаходженні на природі. Рекомендується розбивати стоянки на пологих сухих схилах без заростей бур’яну, а запаси продуктів зберігати на стовпах висотою 1,5-2 м або в іншому, недоступному для гризунів, місці.