Американський трипаносомоз (хвороба Шагаса)

Американський трипаносомоз поширений в країнах Південної, а також Центральної Америки. Хвороба передається триатомовими клопами від хворої людини при укусах або попаданні екскрементів цих комах на пошкоджені ділянки шкіри здорової людини. Захворювання починається через 1-2 тижні після зараження. У місці укусу в підшкірній клітковині утворюється вузлик діаметром до 2 см, шкіра над ним стає темно-червоною. Через 5-7 днів вузлик зникає. Захворювання протікає тривало, поступово уражуються все нові і нові органи.

На першому етапі (тривалістю до 1 року) прояви хвороби помітні в основному на шкірі (висипання, ділянки почервоніння шкіри). Часто розвивається односторонній кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока). Крім того, частішає серцебиття і порушується серцевий ритм. При фізичному навантаженні може розвинутися серцева недостатність зі смертельним результатом. На другому етапі захворювання уражаються нервова система.

Своєчасно розпочате лікування забезпечує повне одужання. Без лікування трипаносомоз неминуче закінчується смертю хворого через 6 місяців або кілька років після появи перших ознак хвороби.

Для профілактики цієї хвороби слід уникати контакту з триатомовими клопами в осередках трипаносомозу. В міських умовах, при проживанні у впорядкованих будинках заразитися практично неможливо. В сільській місцевості необхідно латати щілини в стінах і стелі. В осередку трипаносомозу треба обов’язково користуватися захисною ширмою під час сну.